top of page

תוכנית פיתוח מנהלים הינה תוכנית המתקיימת בארגון לקבוצת מנהלים מאותו דרג מתחומים שונים בארגון או מחטיבה מסוימת, לפי הצורך. 


תוכנית פיתוח מנהלים משלבת התבוננות מעמיקה על היבטי מנהיגות ופיתוח מודעות לצד רכישת כלים ניהוליים ישימים. התוכנית מותאמת לצרכי הארגון, לאתגרי המנהיגות והניהול של הדרג ומביאה לידי ביטוי את הקונטקסט הארגוני-עסקי הספציפי.


התוכנית כוללת סדרה של מפגשים שבועיים או דו-שבועיים, לקבוצה של עד 15 משתתפים, על מנת לייצר תהליך המאפשר בניית מרחב אינטימי, היכרות מעמיקה בין המשתתפים וליווי תהליך התפתחותי לאורך זמן. 


התוכנית מורכבת משילוב של מספר צירי התפתחות המבטיח תהליך התפתחות ניהולי - מנהיגותי וקבוצתי משמעותי מעמיק:

ציר המודעות – התוכנית מאפשרת העמקת המודעות לסגנון המנהיגות האישי, היכרות עם דפוסים אישיים וחוזקות אישיות לצד חקירת נקודות עיוורון או חולשה אישיים. למשל באמצעות שאלונים לאבחון הסגנון המנהיגותי האישי או באמצעות קבלת משוב על תרגילים התנסותיים של הובלה. מודעות עצמית גבוהה היא מרכיב חשוב ביכולת הובלה והשפעה במציאות הארגונית המורכבת של ימינו וביכולת ההתמודדות עם אתגרי המנהיגות שזו מזמנת. פיתוח מנהיגותי המבוסס על הרחבת המודעות מבטיח שינוי פנימי עמוק הנשאר לאורך זמן.


ציר הידע – התוכנית כוללת היכרות עם מודלים עדכניים מעולם הניהול והמנהיגות. חשיפה לידע רלוונטי מאפשרת הקניית שפה ניהולית משותפת למשתתפי התוכנית, שמלווה אותם חזרה לארגון. ידע בנושאים כגון: מנהיגות בימינו, הנעת עובדים, ניהול מצמיח, עבודת ממשקים. התוכנית מעודדת את המשתתפים לחקור את המודלים באופן ביקורתי, לבחון את התובנות המעשיות הנגזרות מהם, לבצע התאמות נדרשות בין המודל למציאות הארגונית ובכך להפוך את הלמידה מתיאורטית ליישומית.


ציר המיומנות – התוכנית מציידת את המשתתפים בכלים ניהוליים פרקטיים. מיומנויות ניהוליות מרכזיות נלמדות, נחקרות ומתורגלות במסגרת התוכנית. מיומנויות ניהול כגון: תקשורת אפקטיבית, ניהול צוות, העברת מסרים קשים, ניהול מטריציוני, ניהול קונפליקטים ועוד. התוכנית מאפשרת בניית מרחב בטוח של אמון ואימון, המבוסס על למידת עמיתים ומהווה מגרש אימונים מוגן ומצמיח. כך ניתן לרכוש, לתרגל ולפתח מיומנויות ניהוליות רלוונטיות.


ציר תפיסת התפקיד – במסגרת התוכנית מתאפשרת חקירה של תפיסת התפקיד הניהולית-מנהיגותית. המפגש עם תכנים, דילמות ואתגרים משותפים וייחודיים מכוון את המשתתפים לבחינה מעמיקה של הדרישות של התפקיד הניהולי, של הציפיות של שותפי התפקיד מבעל התפקיד הניהולי ושל ה"אני מאמין" האישי. תוצרי תהליך חקירה זה המתקיים לאורך התוכנית כולה, וממשיך גם אחריה, הם תפיסת תפקיד ניהולית-מנהיגותית מגובשת וכיוונים מעשיים למימושה.

תוכניות פיתוח המנהלים משלבות מתודות למידה מגוונות המאפשרות שילוב של עומק ופרקטיקה. תוכניות אלו כוללות:

כלים להרחבת המודעות העצמית: שאלונים המאבחנים את הסגנון הניהולי-מנהיגותי האישי, תהליכי משוב קבוצתיים, שאלוני 360.


למידה התנסותית: תרגילי הובלה וניהול, סימולציות ומשחקי תפקידים, סדנאות ODT.

 

ניתוח אירוע מובנה: חקירה של דילמות ניהוליות מחיי המשתתפים באמצעות הרחבת הפרספקטיבות, גיבוש צורת חשיבה ניהולית ולמידת עמיתים, המבוססת על ניסיונם של המשתתפים מחד ועל כלים וידע שקיבלו בתוכנית מאידך.

משימות יישומיות: משימות למידה מעשיות של הידע והמיומנויות שנלמדו במסגרת התפקיד, משימות אבחון יחידה, יישום פרויקט רוחבי קבוצתי.

נושאי התוכנית מותאמים לדרג ולארגון וכוללים סוגיות מנהיגותיות וכלים ניהוליים מרכזיים וביניהם:

מנהיגות והובלה במציאות הארגונית של ימינו.
גיבוש "אני מאמין" אישי. 
אבחון יחידה ובניית תוכנית אופרטיבית בכניסה לתפקיד או במהלכו.
סגנונות ניהול.
הנעת עובדים.
מנהיגות מפתחת ומחוללת ערך: פיתוח עובדים, חניכה ומשוב.
תקשורת בינאישית אפקטיבית.
ניהול בסביבה רווית ממשקים.
הובלת שינוי וניהול בשינוי.
ניהול צוות.
ניהול מרחוק.
השפעה ופרו אקטיביות ניהולית.

 

מוזמנים ליצור עימי קשר לתיאום פגישת היכרות ובחינת צרכי פיתוח מנהיגות וניהול בארגונכם.
 

תוכניות פיתוח מנהלים

תוכנית פיתוח מנהלים
 לקריאה נוספת בנושא פיתוח ארגוני ראה גם: ליווי תהליכי שינוי ארגוני, סדנאות הנהלה לגיבוש חזון
bottom of page